FACEBOOK LINKEDIN INSTAGRAM


Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alır ülkenin bu tarafında yer alan şehir aynı zamanda Azerbaycan’ın en önemli ticaret sanayi kültür merkezi ve önemli bir liman kentidir. Ekonomisi büyük bir hızla gelişen Azerbaycan’da başkenti yenileme çalışmaları da hızla yapılmaktadır. şehrin dört bir yanında yeni altyapılarla ulaşım ticaret ve sanayi güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Dolayısıyla şehirde yeni ve eski pek çok gezilmeye müsait yapı bulunmaktadır. Uçak bileti al pegasus ile kardeş ilkemiz ve yakın komşumuz Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü gezebilirsiniz.

Bakü bulvarı hazar Denizi’nin kıyısı boyunca devam etmektedir. Milli park alanı sıralamasına göre tarihten sonra ikinci sırada yer alır. Bakü mimarisi ile özdeşleşmiş kız kulesi orta ve batı Asya’da benzeri olmayan bir mimari ile yapılmıştır. Deniz kıyısındaki kulenin yüksekliği 27 metredir. Bu kule inşa edildiği zaman hazar Denizi’nin dalgaları kule gövdesi ne kadar gelmekteydi ilerleyen yıllarda deniz kendisini çektiğinden şuan daha açık konuma gelmiştir. Bakü kız kulesi 12 yüzyılda Masud İbn Davut tarafından yaptırılmıştır. Newyork'taki beşinci caddeden esinlenerek yapılan Bakü’nün nizami caddesi özellikle gece ışıklandırma sı ile oldukça canlı görülmektedir akşam altın sarısını andıran binalar cadde boyunca boy boy yer almaktadır. Cadde üzerinde pek çok mağaza ve kafe gecenin ilerleyen vakitleri ne kadar açıktır. Özellikle soyu tükenmeye yakın olan hayvan türlerini koruma altına alan Bakü hayvanat bahçesinde bütün canlılar özenle bakılmaktadır. Bu hayvanat bahçesinde 168 farklı türden toplam 1193 hayvan bulunmaktadır. Azerbaycan’ın ve Bakü’nün en önemli simgesi olan alev kuleleri 3 adettir 190 metre yüksekliğindeki kuleler başkentin göbeğinde yer almaz kulelerin şehirden görünümü ve aynı şekilde kuleden de şehir manzarası görülmeye değer özelliklerdendir. İstanbul Bakü uçak bilet bayilerinden biletinizi alarak siz de bu güzel şehri doyasıya gezebilirsiniz. Müzeleri de oldukça ihtişamlı olan Bakü’nün en önemli müzesi Azerbaycan ulusal güzel sanatlar müzesidir. Şehrin en işlek sokağında bulunan müze 1936 yılında kurulmuştur. Müzede batı Avrupa Rusya ve Asya ülkelerindeki sanatları kapsayan pek çok eserler sergilenmektedir. Burada genellikle tablo gravür çizim ve heykel bulunmaktadır. Azerbaycan’ın en eski yerleşim yeri olan içeri şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yapılan kazı çalışmaları sonucu buradaki bulgular tunç devrine ait olduğu düşünülmektedir. Bakü’deki Şirvanşahlar sarayı İbrahim Halilullahın görevinde yapılmıştır. Bahçede insanlar piyanoya oldukça fazla ilgilenmektedir şehirde her evde kafede ya da restoranda piyano rastlayabilirsiniz. Bakü için müzik oldukça önemlidir. Azeriler milli müzikleri mugami dinlemek çalmak kısacası bu müziği dünyaya duyurmak için uluslararası mugam merkezi farklı mimarisiyle oldukça ihtişamlı görülmektedir. Dünyada sadece üç tane bulunan Mecusi tapınaklarından bir tanesi Bakü’dedir. Şehir merkezine 30 kilometre mesafedeki hapşıran Yarımadası’nın sur hanı kasabasında güneydoğu bölgesinde yer almaktadır.

16 ile 18. yüzyıllar arasında yoğun olarak çıkan gazdan dolayı bir daha hiç sönmeyeceği düşünülen ebedi ateş oldukça rağbet gören yerlerdendir. Azerbaycan komşularımız arasında en sıkı ilişkilerimizin olduğu ülkedir. Burada gezerken halkın sıcak ilgisi her zaman üzerinizde olacaktır. Tarih boyunca sürekli bir arada yaşadığımız Azerilerle aramızdaki bağ her zaman güçlü olmuştur. Kampanyalardan yararlanmak için firmaların fiyatları dikkatli takip edilmeli ve ucuz uçak bileti fiyatlarını takip ederek erken bilet almanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.