FACEBOOK LINKEDIN INSTAGRAM


Budapeşte şehri adını tuna nehrinin iki yakasında yer alan Budin ve Peşte’den alır. 1873 yılında bu iki şehrin birleşmesi ile ikisi bir olarak Budapeşte adını almışlardır. Macaristan’ın başkenti olan şehir aynı zamanda da ülkenin en önemli kültür, ticaret, politik, endüstri, ihracat merkezleridir. Nüfusu yaklaşık 10 milyon olan Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Berlin’den sonra Avrupa’nın en büyük 2. şehri olup 1.732.000 nüfusu vardır. 1526 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilen şehir yaklaşık 150 yıl kadar Osmanlı hakimiyetinde kaldıktan sonra 1662 yılında Osmanlı devletinden ayrılmıştır. Budapeşte’de hem Macaristan’ın hem de doğu Avrupa’nın en güzel şehridir. Hatta bazı gezginler tarafından Avrupa’nın en güzel şehri olarak gösterilmektedir. Dilerseniz hemen THY indirimli uçak rezervasyonu yaptırıp biletinizi alarak başkenti gezmeye başlayabilirsiniz. Şehirde gezilmesi gereken pek çok yer olsa da en çok gezilen yerleri sizler için derleyelim.

İki kentin birleşmesi ile oluşan Budapeşte’nin Buda tarafında yer alan Buda Kalesi 13. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen pek çok savaşa ev sahipliği yapmış. Bundan dolayı da ilk yapıldığı zamana göre oldukça hasara uğramış. Buna rağmen kale yine ihtişamlı görünümünden hiçbir şey kaybetmemiş. Özellikle geze aydınlatması harika olan kaleyi gün batımına yakın bir zamanda gezerek kale içi güzel yerleri gezebilirsiniz. Hava karardıktan sonra da kalenin dışından harika gece manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz. Yine buda tarafının eski merkezlerinden olan Kutsal Teslis Meydanı tarihi görünümü ile Avrupa’nın en kalabalık ve en eski meydanlarından olma özelliğine sahip diyebiliriz. Burada 13. yüzyılda inşa edilen Matyas Kilisesi hafta içi 09:00 ile 17:00 hafta sonu ise öğlen 12:00’e kadar ziyaret edilebilmektedir. Bu kilisenin hemen ilerisinde tuna nehri üzerinde yer alan Balıkçı Tabyası oldukça eskidir. Bu tabyalarda mükemmel manzaralara şahit olabilirsiniz. Budapeşte’nin en güzel ve en anlamlı heykeli olan Özgürlük Heykeli şehrin en anlamlı heykelidir ve hem yerli halk tarafından da sıklıkla ziyaret edilen yerler arasındadır. Bu heykelin bulunduğu Gellert Tepesi ve Kalesi dışarıdan da oldukça ihtişamlı görünmektedir. Bu tepeden şehrin pek çok noktasını doyasıya seyredebilirsiniz. Macaristan diğer ülkelerin parlamento binalarına göre oldukça ihtişamlı bir yapıya sahip. İhtişamlı görünümü ile ülkenin en dikkat çeken yapılarından birisi olan bu Parlamento Binası halk tarafından da gezilebilmektedir. Ülkemizde uçak ile seyahat etmek için alacağınız bilete fazla para vermek istemiyorsanız havayolu firmalarının kampanyalarını düzenli ve dikkatli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü İndirimli uçak biletleri kısa sürede tükenebilmektedir. Bu nedenle siz de zamanında bilet alarak bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Bir tarafında Güzel Sanlar Müzesi diğer tarafında ise Sanat Sarayı bulunan ünlü Kahramanlar Meydanı ve bu meydanın en önemli simgesi olan ve yapımı 1929 yılında tamamlanan ünlü Binyıl Anıtı sağındaki saray ve solundaki müze ile beraber mükemmel bir görünüm kazanmıştır. Bu anıtın hemen arkasında da şehir parkı yer almaktadır. Burada bulunan termal havuzlar oldukça rağbet görmektedir. Buranın yanında da Avrupa’daki en büyük sabit hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

Budapeşte’de genel olarak gezilecek yerler ücretlidir. Az da olsa ücretsiz gezilecek yerler de vardır. Bunlardan birisi olan Aziz Istvan Bazilikası hafta içi 09:00 ile 17:00 saatlerinde hafta sonu ise 13:00 ile 17:00 saatleri arasında gezilebilmektedir. Uçak bileti fiyatı biletin alındığı zaman, kampanyanın türü ve uçağın doluluğuna bağlı olarak değişmektedir. Eğer siz de uygun fiyata bilet almak istiyorsanız bu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.