FACEBOOK LINKEDIN INSTAGRAM


Kuşadası ülkemizin turistik yer ve tarihi eser bakımından en zengin ilçelerinden birisidir. İlçede gezilecek pek çok yer vardır. Bunlardan biri Kurşunlu Manastırıdır. İlçeye 12 kilometre bu manastır 600 metre yüksekliğinde bir bakıma sahiptir ve muhteşem bir manzarası vardır. Tam olarak yakın tarihin bilinmeyen manastırın 700’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. İlçe oldukça yakın olduğu için karayoluyla bağlanılan Güvercinada Dört tarafı denizlerle çevrili ve doğal yeşil bitki örtüsü ile güzel görünmektedir. Adanın ortasında yer alan Mini Kale  yapım tarihi bilinmese de oldukça eski bir zamanda yapıldığı düşünülmektedir. Kuşadası’nın büyüyen ritmine ayak uyduramayan şehir surları ve kale kapısı alçakta olması sebebiyle bazı yerleri şehrin altına adeta gizlenmiş gibidir. 17 yüzyılda o dönemki Paşa Mehmet Bey tarafından yaptırılan surlar kenti çevrelemektedir. kusurlar halen Bulvar üzerinde mahallelerde sokakta ve sağlık Caddesi'nde üzerindeki burçlar ile kısmen de olsa sağlam bir şekilde ayakta kalmıştır. Uçak bileti al THY ile Kuşadası gezinize başlayabilir anın tadını çıkarabilirsiniz.

Kuşadası'nda Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde yer alan Dayıoğlu Tepesi'ndeki yolun sağ tarafına yapılmış Hagios Antonios Manastırın tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yapım tarihi bilinmeyen manastır Bizans'ın ilk dönemlerinde inşa edildiği düşünülmektedir. Söke yolunun 5 inci kilometresinde yer alan sahil sitelerindeki Ilıca Tepesi ve bu tepenin üzerindeki sur duvarları Kuş Adası ve hatta Akdeniz Bölgesi'nin en eski mimari yapılarından olduğu tahmin edilmektedir. 17 yüzyılda Osmanlı Devleti sadrazamlarından Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kervansaray bir zamanlar Han olarak da kullanılmıştır. Bu yüzden de adına Kurşunlu Han denilmektedir. Bu kervansarayın Kare bir alması ve Bu alanın etrafında iki kat sıralanan surlar aynı zamanda burasının yüksek bir güvenlik ile korunduğunu göstermektedir. Yine aynı döneme sadrazamı tarafından Kaleiçi Cami Ender camilerden olup ilçenin en eski camisidir. Cümle kapısının Sedef kakması ve geometrik bir ahşap geçme işçiliğinin kullanılması bununla beraber Osmanlı Dönemi'ndeki ağaç işçiliğinin ne kadar ileri safhalarda olduğunu gösterir. Bu caminin hemen yanında bir kütüphane yer almaktadır. Aydın'ın bu kütüphanesi Osmanlı döneminin günümüze kadar gelebilen en eski kütüphanesidir. Ekonomik uçak bileti sahibi olmak için siz de internet sitemizden avantajlı uçak bileti indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Dilek Yarımadası'nın Milli Parkı içerisinde yer alan Aya Yorgi Manastırı Panayır tepesine oldukça yakındır. bu manastırdaki bulgular oldukça eskiye dayanmaktadır.

Kuşadası ülkemizde hem uzak tarihi hem de yakın tarihi en çok korunmaya çalışan bölgelerdendir. Burada şehir yapılanmasında görsel güzellik oldukça ön planda olduğundan dolayı şehir merkezinde apartmanların bile en ufak şekil değişmesi için belediyeden izin alınması gerekmektedir. Kuşadası konumu itibari ile hem İzmir hem de aydın havaalanlarına oldukça yakın durumdadır. Ülkemizde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlere uçaklar daha sık gitmektedir. İzmir Adnan Menderes hava limanı ülkemizin daha sık kullandığı ve uçuş yoğunluğunun daha fazla olduğu hava limanlarındandır. Aydın Çıldır Havalimanı da özellikle büyük şehirlerden sıklıkla seferler düzenlenmektedir. Özellikle İstanbul aydın uçak seferi ya da İstanbul Ankara uçak seferi arıyorsanız bu havaalanını kullanabilirsiniz.