FACEBOOK LINKEDIN INSTAGRAM


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle bölgesinde yer alan Mardin ilimiz yaklaşık olarak 800 bin nüfusu ile ülkemizin en kalabalık 26. Şehridir. Tarihi yönden oldukça eski yapıya sahip olan Mardin arkeolojik, etnografik ve mimari yönleri ile ziyaretçilere bolca görsel zevkler sunmaktadır. Tarihi İpek Yolu güzergahında olan şehirde Hanlar ve bir adet tarihi Kervansaray bulunmaktadır. Mardin'de Kürtler yoğunlukta gibi görünse de pek çok farklı kültür iç içe yaşamaktadır. Buna rağmen kültürler arası çatışmalar olmamaktadır. Kardeşliğin oldukça önemli olduğu bu şehirde gezerken halkın ne kadar sıcakkanlı olduğuna şaşırabilirsiniz. Şehirde gezilecek pek çok yer vardır. Bu yerlerin çoğu şehir merkezinin ana caddesi sayılan Mardin Birinci Cadde üzerinde bulunmaktadır.

Uçak bileti al THY başta olmak üzere ülkemizdeki pek çok şehirden Mardin’e havayolu ile seyahat edebilirsiniz. Artuklu Kervansarayı Mardin'deki tek Kervansaray olup 1275 yılında yaptırılmıştır. Uzun Yıllar Boyunca hizmet veren bina ilk önce okul olarak sonrasında ise bazı Soylu aileler tarafından konut olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise tarihi görünümüne uygun bir şekilde Otel olarak hizmet vermektedir. Şehirdeki en önemli çarşı olan Bakırcılar Çarşısı varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Bir zamanlar şehrin Hatta kenar illerin bile tepsi tencere gibi pek çok mutfak ihtiyacını karşılıyordu. Günümüzde eskisi kadar rağbet görmeyen bu çarşı esnaflar tarafından mesleğin sürdürülmeye çalışılması ile oldukça ilgi görmektedir. Tarihi değerlerine oldukça değer veren Mardinliler doğal kaynaklarına da sahip çıkmaktadır. Özellikle doğal kaynak sularına değer veren Mardin'de her mahallede bir Çeşme bulunmaktadır. Bunlardan en güzeli kervansarayın 100 metre Güney doğusunda yer alan ceviz çeşmesidir. Eskiden PTT binası olarak kullanılan 1890 yılında ev olarak kullanılmak için yapılan Ancak daha sonra PTT binası olarak hizmet veren yer günümüzde ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Buradan Mardin'in manzarasını seyredebilirsiniz. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş Aynı zamanda da Mardin'in en eski Medresesi olan İsa Bey Medresesi 1385 yılında Artuklu sultanı Melih Necmettin İsa bin Muzaffer Davut tarafından yaptırılmıştır. Şehrin en eski camilerinden olan Mardin Ulu Cami  günümüze kadar gördüğü hasar nedeniyle sadece bir adet minaresi ayakta kalmıştır. Dilimli kubbesi ile şehrin simgesi haline gelen cami hem yerli hem yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Mardin'in özellikle manevi yönden en değerli Camisi olan Şehit Çubuk camisinde sahabelerden Abdullah Bin Enes Cüheyni Hazretlerinin türbesi bulunmaktadır. Peygamber Efendimizin postacısı olan sahabemiz Buraya geldiğinde vefat etmiştir ve buraya defnedilmiştir. Şeyh çabuk Camii de Şeyh Çubuk tarafından yaptırılmış olup yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Uçak bileti almak için internet sitemizden İstanbul Mardin uçak biletlerine bakabilirsiniz. Şehir merkezinde bu yerler dışında Şehidiye Medresesi, Radviyye Medresesi, Revaklı Çarşı, Mardin Sabancı Kent Müzesi, Hazreti Ali'nin sütkardeşi sahabe Efendimiz Muhammed Zurrar Camisi ve türbesi, Mardin’in hem yakın hem de uzak tarihini anlatan Mardin Müzesi, Mardin’in en eski camisi olan ancak yapım yılı tam olarak bilinmeyen Hz Ömer Camii ve daha pek çok tarihi camisi ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Mardin'de sadece şehir merkezi değil, şehir merkezinde dışında da gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan birisi Beyazsu’dur şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta Midyat ilçesine bağlı Beyazsu Yaylası doğal güzelliğiyle özellikle yerli halk tarafından piknik gezi Spor aktiviteleri için sıkça kullanılmaktadır. Mardin'de şehrin en eski yapısı olduğu düşünülen dara Antik Kenti eski Mezopotamya bölgesinin en önemli yerleşim yerlerinden olup şu an buranın küçük bir bölgesi köy olarak kullanılmaktadır. Mardin uçak biletleri özellikle bayram ve yaz tatillerinde kısa sürede tükendiğinden dolayı erken bilet almanız tavsiye edilir.