FACEBOOK LINKEDIN INSTAGRAM


Karadeniz Bölgesi’nin orta kısmında yer alan Samsun Türkiye’nin 16. Karadeniz’in ise en büyük şehridir. Toplamda 17 ilçesi vardır. Ordu, Tokat, Amasya, Çorum ve Sinop illeri ile komşu olup, Karadeniz kıyısında bulunur. Sanayi, ticaret, eğitim, sağlık, ulaşım ve ekonomi bakımından Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehridir. Aynı zamanda da bir liman kentidir. Samsuna ülkenin dört bir yanından uçak bileti alarak seyahat edebilirsiniz. Tarihi yönden de oldukça eskiye dayanır. Yapılan kazı çalışmaları sonucu M.Ö 6000 yıllarına ait bulgulara rastlanmıştır. Samsun'da yerleşik hayat M.Ö 5000 yılında buraya yerleşen Kaşkalar tarafından başlatılmıştır. Daha sonra Hitit ve Amazon devletlerinin dönemleri boyunca M.Ö 1182 ile 546 yıllar arasında sürekli el değiştirmiştir. Sırasıyla Persler, Pontus Rum Devleti, Roma İmparatorluğu, Bizans imparatorluğu himayesine girmiştir. Bu ülkelerin egemenliğinden sonra Cenevizliler tarafından yönetilen samsun, Osmanlı Devleti zamanında birinci Mehmet döneminde bu bölge Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. Şehirde gezilecek pek çok yer vardır. Bunların başında Amisos tepesi gelmektedir. Eski uygarlıklara ait anıt mezarlıkların olduğu tepe aynı zamanda Samsun'un en güzel manzarasına sahip olan yerlerdendir. Teleferikle oldukça eğlenceli ve uzun bir yolculuktan sonra ulaşılan tepe ve bu tepeden Samsun görüntüsü görülmeye değerdir. Müzelerinde bolca bulunduğu samsun'da en önemli müze Samsun arkeoloji ve etnografya müzesidir. Tunç ve Hitit dönemlerine ait eserler mozaik sanat eserleri gibi oldukça zengin koleksiyonlara sahiptir. Samsun'un binlerce yıl öncesine ait tanıklık edebilirsiniz.

Uçak biletleri fiyatları havayolu firmalarının sunduğu kampanyalar ve biletin alındığı zaman göre oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle siz de biletinizi alırken ileri tarihleri seçerek daha hesaplı ve uygun fiyata uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Mustafa kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun'a gelmesini sağlayan bandırma vapurunun birebir kopyası ve yine bu lafların içerisinde usta sanatkârlar tarafından yapılan balmumu heykelleri ayrıca cumhuriyet tarihinin önemli anladığından olan bu olaya ait bulgular yine bu bandırma vapurunun içinde yer almaktadır. Mustafa kemal Atatürk 19 Mayısta samsun'a geldikten sonra kaldığı otel olan ve günümüzde müze olarak sergilenen gazi müzesi içerisinde yer alan ve bizzat Mustafa kemal tarafından kullanılan eşyalar ile beraber o günlere ait fotoğraflar yer almaktadır. Samsun'un doğal güzelliklerinden olan sevgi gölü ve hayvanat bahçesi özellikle temiz havası ve birbirinden güzel nadide canlıları ile dikkat çekmektedir. Gölün kenarında yer alan kaldırımları kullanarak doğa yürüyüşleri yapabiliriz. Göl kenarındaki Samsun Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Samsun sahili bakımından  Karadeniz’e kıyısı olan diğer şehirlere nazaran oldukça gelişmiştir. 30 kilometreden fazla sahil şeridi olan Samsun'da bu sahil şeridi boyunca pek çok yerde denize girilebilmektedir. Ayrıca, denizde çeşitli spor aktiviteleri yapabilir ya da katılabilirsiniz. Samsun'un bir diğer doğal güzelliği olan Ladik gölü sadece samsun'un değil, Karadeniz’in de en doğal ve en güzel gözlerindendir. Sessiz sakin yer arayanlar için ya da balık tutmak isteyenler için oldukça ideal olan Ladik gölü özellikle yerli halk tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Uçak bileti al THY başta olmak üzere Atlas Jet, Pegasus, Anadolu Jet, Onur Air gibi yerli havayolu firmalarından tedarik edilebilir. Bunun için firmaların uçuş yerlerine bakabilirsiniz. Havaalanında uçağınızın hareket saatinden en az 45 dakika kadar önce olmanız gerektiğini unutmayınız. Almış olduğunuz bileti havaalanında kayıt ettirmeniz ve gerekli güvenlik kontrollerinden geçmeniz için her yolcunun 45 dakika kadar önce havaalanında olması gerekmektedir.