FACEBOOK LINKEDIN INSTAGRAM


Makedonya’nın başkenti olan Üsküp Avrupa’da Osmanlı mimarisinin ve kültürünün izine en çok rastlanıldığı yerlerdendir. Milattan önce 4000 yılından beri yerleşim bölgesi olarak kullanılan Üsküp pek çok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Neolitik dönem kalıntılarının bulunduğu başkent uzun yıllar roma imparatorluğu hâkimiyetinde kalmıştır. Daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun topraklarına katılan Makedonya, kısa süreliğine Bulgar İmparatorluğu sandal alınsa da 1392 yılına kadar Sırp İmparatorluğu’nun himayesine kalmıştır. Osmanlı Devleti’ne katıldıktan sonra 500 yıldan uzun süre Osmanlı Devleti’nin bir parçası olarak kalan Makedonya 1912  yılında yapılan balkan savaşları sonucunda Sırp krallığı tarafından ele geçirilmiş daha sonra daha sonra Bosna hersek Hırvatistan Makedonya Karadağ Sırbistan Kosova ve Slovenya ile beraber Yugoslavya Devleti’nin temelleri atılmıştır. Ancak, ülke içi çatışmalar nedeniyle Yugoslavya’dan ayrılarak özgürlüğünü ilan eden Makedonya 1991 yılında özgürlüğüne kavuşmuştur.

Uçak bileti bayisinden, havaalanı firmalarının internet sitesinden ya da tüm havayolu firmalarının bilet satışını yapan sitemizden biletinizi kolay ve hızlı bir şekilde tedarik edebilirsiniz. Makedonya uzun yıllar Osmanlı himayesinde birlik ve huzur içerisinde yaşadığından dolayı Müslümanlığı ve yaşayış biçimleriyle ülkemize oldukça benzemektedir. Bu şehirde 1963 yılında gerçekleşen büyük deprem sonucu şehrin ve tarihi eserleri büyük bir kısmı yıkılmıştır. Daha sonra şehir yeniden yapılandırılmıştır.  Şehrin yaklaşık olarak dörtte birini Müslümanlar  oluşturmaktadır. Şehirde günün 5 vakti ezan sesini duyabildiğiniz gibi kiliselerden de çan sesi duyabilirsiniz. Ekonomik uçak biletinizi internet sitemizden çok daha kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Avrupa’da dinler arası diyalogun en güzel yaşandığı şehirdir. Deprem öncesi ayakta kalan tarihi yapıları ve deprem sonrası şehirdeki yeni yapılanmalar sonucu Üsküp’te gezilecek pek çok yer vardır. Üsküp Makedonya Meydanı şehrin en büyük ve en ünlü meydanıdır. 18 bin 500 metrekarelik alanda Fatih Sultan Mehmet köprüsü, Büyük İskender, Gotse Delçev ve Dame Gruev heykelleri meydanda en çok dikkat çeken yerlerdendir. Şehrin simgesi olan Taşköprü on beşinci yüzyılda Mimar Sinan tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Üsküp’ün ayakta kalan en eski yapılarından olan Üsküp kalesi altıncı yüzyılda inşa edilmiştir. Bir tarafı Vardır nehrine bakan kale tarih boyunca birkaç kez restorasyon yapılmış ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Osmanlı dönemine ait eserlerden biri olan Mustafa Paşa Camii yavuz sultan selim döneminde vezir Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış olup, caminin yanında bulunan vezirin ve kızı Ummi Hatun'un kabirleri bulunmaktadır. Kabirler ziyarete cami ise ibadete açıktır.

İndirimli uçak bileti satın alırken ekstradan komisyon ücreti ödemek istemiyorsanız sizin adınıza işlemler yapan bürolardan uçak bileti satın almayınız. Yine Osmanlı döneminden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış yapılardan olan Davut paşa hamamı sanat galerisi olarak kullanılmaktadır. Bu galeride 18. ve 19. yüzyıla ait eserler sergilenmektedir. Osmanlı devleti inşa edilen kapan han 1080 metrekare alandaki 44 odasıyla ziyarete açıktır. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış diğer han ise dönemin mollası Muslidin Hoca tarafından 1550 yılında yapıldığı tahmin edilen Kurşunlu Han’dır. Burası kısa bir süreliğine hapishane olarak da kullanılmıştır. Makedonya özgürlüğünü kazandıktan sonra 20. yılında inşa edilen Makedonya takı ünlü  Pella Meydanı'nda bulunmaktadır. Bu meydanın etrafında eski zamandan  günümüze kadar ayakta kalan küçük küçük dükkanlar halen hediyelik eşya satmaktadır. Bu bölge Makedonya’nın en çok alışveriş yapılan yerlerindendir.