Uçuş Konforunuz İçin Tavsiyeler

Created with Sketch.

Uçuş Konforunuz İçin Tavsiyeler

Bu yazımızda, uçuşunuz esnasında yaşayabileceğiniz problemleri bir nebze olsun önleyebilmeniz adına size tavsiyelerde bulunacağız. Bu yazıda değindiğimiz birçok tavsiye tarafımızca tecrübe ettiğimiz ve faydalı olduğunu düşündüğümüz tavsiyelerdir. Sizin de uyguladığınız, faydasını gerçekten gördüğünüz tavsiyeleriniz varsa yorum bölümünde belirtmeyi sakın unutmayın 😊

1.      Gürültü

siluet, ışık, gömlek içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hepinizin tahmin edebileceği gibi en büyük problemlerden birisi gürültüdür. Önünüzde, yanınızda oturan kişilerin yüksek sesle konuşmaları, yakınınızdaki birisinin yüksek sesle müzik dinliyor olması, uçağın motor gürültüsü ya da daha korkunç bir senaryo olarak uçak içinde ağlayan bir bebek bulunması gibi durumlar yolculuğunuzu rezil edebilir.

Yurt içi seyahatlerinizde her ne kadar kısa süreli olduğu için bir miktar katlanılabilir gibi dursa da özellikle uzun uçuşlarda (bkz: Türkiye – Japonya uçak ile kaç saat?) bir süre sonra sizin için inanılmaz derecede katlanılmaz bir ortam oluşacaktır.

Uçuş esnasında yaşayabileceğiniz ses problemlerini aşağıda değindiğimiz yöntemler ile bir nebze olsun azaltmanız mümkün olacaktır:

  • Kulak Tıkacı Kullanmak

Akla ilk gelecek yöntemlerden birisidir. Oldukça etkilidir. Sesi neredeyse tamamen keserek sizi dış ortamdan izole etmeyi başarır. Her ne kadar sayacağımız yöntemler arasında en başarılı olanı kulak tıkacı kullanmak olsa da birçok insan tarafından pek kullanışlı bulunmayabilir. Özellikle daha önce tıkaç kullanmadıysanız, dahası kulak içi kulaklıktan bile nefret ediyorsanız çok yüksek ihtimalle bu kulaklık da sizi oldukça rahatsız edecektir.

  • Kulaklık + Müzik

Hayatımızın zaten pek çok zamanında bizimle birlikte olan müziği dış sesi kesmek için kullanabilirsiniz. Kulak tıkacı kadar etkili olmayacaktır. Fakat buradaki temel amacı sesi kesmek değil, dilediğimiz sesi duymak olarak yorumlayabilirsiniz. En azından müziğinizi kendiniz seçebilirsiniz. 😊 Buna ek olarak piyasada bulunan aktif gürültü engelleyici özellikli kulaklıkları da doğrudan bu amaç için kullanabilirsiniz. Biz denemedik fakat oldukça memnun olan tanıdıklarımız var. 😊

  • Pamuk

Bu tavsiye daha ziyade uçuş saatiniz yaklaştıysa ve gürültü sorunu için bir tedbir almayı unuttuysanız, alabileceğiniz pratik bir tedbirdir. Yanınıza alacağınız pamuk ile kulağınızı tıkayabilirsiniz. Kulak tıkacı kadar etkili olmayacak fakat kulağınızda ciddi bir basınç hissine de sebep olmayacaktır. Uzun vadede kulağınızın içinde birikebileceği için sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceğini de aklınızdan çıkartmayın.

2.      Kulak Basıncı

kişi, adam, saç, bakarken içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Uçak içerisinde yaşayacağınız bir diğer problemde basınç değişikliklerinden kaynaklanan kulak basıncı oluşmasındır. Bazen oldukça siniz bozucu olabilen bu durum canınızı sıkmasın, oldukça basit bir şekilde çözüm bulmanız mümkündür.

Yaygın olarak bilinen en basit yöntem, sakız çiğnemektir. Oldukça etkilidir. Kulağınızda basınç oluşması durumuna karşı uçuşlarınızda sakız bulundurmanızı tavsiye ederiz. Buna ek olarak esnemek de etkili bir diğer yöntemdir. Uçuşlarınız esnasında kulak basıncınızın önüne esneyerek de geçebilirsiniz.

3.      Doğru Koltuk Seçimi

kabin, iç mekan, sandalye, oda içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Özellikle gideceğiniz yere daha erken ulaşmanız gerekiyorsa koltuğunuzun hangi sıradan seçtiğiniz sizin için zaman kazandırabilir. Koltuğunuzu alırken her zaman en önlerden, eğer önlerde yer kalmamışsa en arkalardan almaya çalışın. Kapıya yakın olmanız uçaktan daha erken inmenizi sağlayacaktır. Gideceğiniz havalimanında uçak körüğe yanaşırsa en arka tarafın en son ineceğini de aman unutmayın. 😊

Yolculuğunuzda uçaktan ne zaman ineceğiniz sizin için o kadar da önemli bir detay değilse, daha konforlu bir seyahat istiyorsanız tabi ki üst sınıf bir bilet satın alabilirsiniz. Fakat ekstra para ödemeden, acil çıkış kapısını tercih ederek de daha geniş bir ortamda seyahat edebilirsiniz. Acil çıkış kapısına oturmanızı size ek sorumluluklar getireceğini unutmayın.

NOT: Bazı hava yolu firmaları acil çıkış kapıları için cüzi bir ekstra ücret talep edebilmektedir. Fakat uçuş öncesi check-in deskten rica ederek ücretsiz olarak da faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir