Uçak İçi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Created with Sketch.

Uçak İçi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çıkış kapısı nedir?

Uçak çıkış kapıları, exit kapıları olarak da bilinmektedir. Bu kapılar uçaklara biniş ve iniş yapmamızı sağlayan kapılardır. Uçaklarda 3 çeşit kapı bulunmaktadır. Bunlar; servis kapısı, yolcu kapısı ve acil çıkış kapılarıdır. Kapıların hepsi çok özel mekanizmalar ile dizayn edilmiştir. Uçuş esnasında rüzgarla veya başka bir şekilde asla açılmazlar ve bu sayede basınç kaybı yaşanması engellenir. Yolcu kapıları yurtiçi uçuşlarda genellikle 2 adet bulunmaktadır. Bunların birisi uçağın kuyruk kısmındayken bir diğeri ise baş kısmında yer alır. Acil çıkış kapıları ise uçağın her iki tarafına da bakar toplamda 4 adet bulunur ve uçağın tam ortasında konumlanır. Servis kapılarını genellikle yolcular görmezler uçak gövdesinin biraz daha alt kısmında kalır.


Kabin memuru nedir?

araba, kişi, kabin, insanlar içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yolcu taşımacılığı yapan tarifeli veya tarifesiz tüm uçuşlarda uçak içerisinde bulunan yolculara yardımcı olan memurlardır. Yolcuların güvenliği ve konforundan sorumlu aynı zamanda kokpit dışındaki işlerde yardımcı pilota ve asıl pilota yardımcı olmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş şartları sağlayan ve genellikle bu işin okulunu yani Sivil Havacılık bölümünden mezun kişilerdir. Erkek olanlara host, kadın olanlara hostes denmektedir. Çok titizlikle ve zor şartlarla firmalar tarafından seçilmektedirler. Uçak içerisindeki şikayet veya isteklerinizi kabin memurlarına iletirseniz sizlere en kısa sürede yardımcı olacaklardır. Uçak içi büfe ve yemek hizmetleri de kabin memurları tarafından sağlanmaktadır.

Kara kutu nedir?

kırmızı, su içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Kara kutu bir çeşit kayıt cihazıdır. Tüm hava taşıtlarında bulunması zorunludur. Uluslararası olarak kullanılan flight recorder ünitesi kara kutular uçakların en sağlam yerlerinde korunurlar. Uçağın her şeyini belirli bir algoritmaya göre kayıt edilmekte. Cihazın ilk kullanımı 1947’lere dayansa da Sivil Havacılık Kurulu tarafından 1958 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Uçak kara kutuları; tahminlerinizin aksine genellikle parlak ve turuncu renktedir. Kaza esnasında dikkat çekmesi için bu renkler kullanılmıştır. Her türlü konuşma ve bilgiyi kaydeden kara kutular, günlerce zorlu şartlar halinde muhafaza olabilir, tuzlu veya tuzsuz suya karşı dayanıklıdır. Kara kutular nerededir derseniz; uçakların kuyruk kısmında birkaç bölmeden oluşan kapakların arkasında yer almaktadırlar. Uçaklar kazalardan olumsuz etkilense bile kara kutular zarar görmezler. Amaçları da budur zaten uçakların sorunlarını tespit etmek neden kaza yaptığını tespit etmek veya yaydığı sinyal sayesinde bulunmayan uçakların yerini tespit etmektir.  Kara kutular hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Kokpit nedir?

bilgisayar, adam, ayna içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Kokpitin kelime anlamı; aracın sürücüsünün bulunduğu alana denilmektedir. Bu alanın işlevi sürücüye aracı kullanırken kontrol mekanizmalarını ulaşılabilir kılmak ve geniş görüş açısı sağlamaktır. Uçak kokpitleri de aynı şekilde uçağın kontrolünün sağlandığı yerlerdir. Uçaklarda kokpit ekibi iki kişiden oluşmaktadır. Pilot ve yardımcı pilot kokpit elemanı olarak uçaklarda görev almaktadırlar. Kokpit kapıları pilotların istekleri dışında açılmazlar. Hostesler veya yolcular kokpit kapısını istedikleri gibi açamazlar. Kokpit camları 6 cm kalınlığında -60 dereceden 40 dereceye kadar dayanıklıdır. Camın çatlaması veya kırılması normal şartlarda mümkün değildir. 

 

Otomatik pilot nedir?

İngilizcesi Auto Pilot olan pilotların ve yardımcı pilotların en iyi dostlarından birisi olan genellikle uçakların kontrolünü havada iken devredilen pilotlardır. Birçok araçta otomatik pilot bulunmaktadır. Fakat en çok kullanılan taşıtlar uçaklardır. Oldukça gelişmiş seviyededir. Uçakların mekanik, elektronik ve hidrolik sistemlerini kullanarak uçağı kontrol etmektedir. Otomatik pilot uçakları indirip kaldırmazlar fakat bunun dışındaki işlevleri uygun şartlarda sağlayabilirler. Otomatik pilotlar, pilot veya yardımcı pilotlar tarafından manuel olarak devreye sokulur ve inişten hemen önce devreden çıkartılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir