Adım Adım Seyahat Planlama

Created with Sketch.

Adım Adım Seyahat Planlama

1.Adım: Nereye gitmek istediğinize karar verin.

Karar vermeniz gereken ilk şey nereye gitmek istediğinizdir.  Buna karar verirken kendinize sormanız gereken ilk soru nasıl bir tatile ihtiyacım var? İhtiyacınıza göre yönelmelisiniz yorgunsundur dinlenmeye ihtiyacınız vardır kendinizi yormayacak bir tatil istersindir. Enerjiniz yerindedir ona göre bir tatil istersiniz. Nasıl bir tatil yapacağınıza karar verdiyseniz, karar vermeniz gereken ikinci şey lokasyon belirlemek. Bir şehre mi gitmek istiyorsunuz? Bir bölgeye mi gitmek istiyorsunuz? Bir ülkeye mi yoksa bir kıtaya mı gitmek istiyorsunuz?

2.Adım: Seyahat sürenizi belirleyin.

Seyahat süresi belirlemeden önce gideceğiniz yeri iyice araştırmanız gerekmektedir. Gideceğiniz yerlerde yapacağınız, gideceğiniz ve göreceğiniz yerlere hakim olursanız bu süreçte yanlış karar vermezsiniz. Tatil sürenizin az olması da fazla olması da sizin için sıkıntı olabilir. Az olursa yarım kalır fazla olursa tatilinizin son günlerinde sıkılırsınız. Sıkıcı bir tatil kimse yapmak istemez.

3.Adım: Bütçenizi ayarlayın.

En önemli konularımızdan ve adımlarımızdan birisi olan tatil bütçesi çok iyi planlama yapılarak bütçe ayarlaması yapılmalıdır. Bütçe planınızı için iki rakam oluşturmalısınız aklınızda. İlki uçak bileti ve otel masraflarınızı belirlediğiniz bütçeniz ikincisi tatil boyunca yanınızda bulunacak olan harcama yapacağınız bütçenizdir. Totalde ise aslında tek bütçeniz bulunmaktadır. Otel ve uçak bileti bütçenizden ne kadar kısarsanız tatiliniz boyunca harcayacağınız bütçe de o kadar artacaktır. Gideceğiniz şehirlerdeki fiyatları öğrenebileceğiniz birçok site var. Fakat bunlardan şehir içi fiyatlara en yakın olanı Numbeo’dur. Arama alanına gideceğiniz şehri yazarak şehir içinde yapacağınız ortalama giderinizi yaklaşık değeri ile bulabilirsiniz.

4.Adım: Otel rezervasyonu yapın.

iç mekan, tablo, oturma, pasta içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Seyahat edeceğimiz yerleri belirledik, bütçemizi de oluşturduk. Bütçe planlaması yaparken otel için ayırdığımız bütçemiz vardı. Herkesin de bildiği gibi erken otel rezervasyonlarında konaklama masrafınızı yarıya kadar indirebilirsiniz. Hatta konaklama konusunda hiç para bile harcamadan da dünyanın dört bir yanında konaklama sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Couchsurfing sayesinde gideceğiniz yerlerde evlerini gezginlere açan insanlara misafir olabilirsiniz. Bu sayede konaklamanız bedavaya gelmiş olur. Ben başkasının evinde kalmam diyorsanız otel araştırmalarınızı iyi yapınız yabancı sitelere bakmayı unutmayınız. 

5.Adım: Uçak biletinizi satın alın.

Seyahat araçlarından en hızlısı uçaklardır. Tatilleriniz için ayırdığınız zaman kısıtlı olduğu için sizlerde uçağı tercih etmelisiniz. Uçak biletlerinizi aylar önce almak sizin avantajınızadır. Özellikle de yurt dışı uçuşlar için erken alınan uçak biletleri yaklaşık %20 daha ucuzdur. Uçak bileti araştırmalarınızı çok iyi yapmalısınız. Tüm firmaların uçak biletini satan sitelerden birçok firmanın seferlerini tek seferde listeleyip ucuz uçak bileti daha kolay satın alınabilir. Yurt dışı uçuşlarda havalimanına en az 3 saat erken gitmeniz gerektiğini de hatırlatmadan geçemeyeceğiz.

6.Adım: Yapacaklarınızı listeleyin.

Uçak biletini de aldığınıza göre sıra geldi yapacağınız aktiviteleri araştırmaya. Gideceğiniz şehir veya şehirlerde eminiz ki birçok aktivite vardır. Ücretli ve ücretsiz aktivitelere mutlaka katılın. Özelliklede bulunduğunuz bölgede bulamayacağınız aktivitelere katılın. Örneğin sıcak bir şehirde yaşıyorsunuzdur ve gideceğiniz yerde kış sporları yapılıyordur. Bu tür aktiviteleri kesinlikle kaçırmayın ve deneyimleyin Bir daha fırsatınız olmayabilir çünkü bu tarz deneyimler elde etmek için.

7.Adım: Yöresel yemekler listesi çıkarın.

yiyecek, tablo, tabak, kap içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Seyahate çıkmadan önce araştırılması gerekenler arasında belki de en önemlisidir. Gideceğiniz yerlerde nelerin tadına bakabilirsiniz. Nerenin nesi meşhur bunları bilmeden asla yola çıkmayın aksi takdirde aç kalma şansınız da olabilir. Damak zevkinize göre lezzetler arayın. Gittiğiniz yerlerde ise mutlaka yöresel yemeklerin tadın eğer imkan varsa sevdiklerinize hediye olarak da almayı unutmayın.  Seyahat planı yaparken kendinize yemek isimleri gibi restoran kafe isimleri de belirleyebilirsiniz. Örneğin; tatilin 2. akşam yemeğini belirlediğiniz restoranda yiyebilirsiniz.

8.Adım: Gezilecek yerler listesi çıkarın.

Sıra geldi tatil planı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında olan gezilecek yerler listemize. Gideceğiniz yerlerde gezilmesi gereken yerleri araştırıp öğrendikten sonra bir yere not edin ve birbirlerine uzaklıklarına göre gruplayın. Gideceğiniz yerlerde geçireceğiniz vakitleri de belirledikten günlere bölüştürün ve listesini çıkarın bu sayede tatil programı hazırlamış olursunuz. Ve ne zaman ne yapacağınızı bilirsiniz. Fakat bu tür ayarlamalarda saatleri biraz esnek tutmakta fayda vardır. Beklenmedik bir olayda plan bozulabilir.

9.Adım: Tatil zamanı!

Tatil zamanı gelmeden 2 gün önce valiz hazırlamaya başlayın. Valize koyduklarınızı aklınızda tutmayı veya not almayı unutmayın ki gittiğiniz yerde eşya unutmayasınız. Valiz hazırlarken dikkat etmeniz gerekenlerden en önemli şey belki de budur. Valiziniz de hazırsa güzel tatilin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Umarım planladığınız gibi bir tatil geçirirsiniz.

Yorumlara en çok tatil yapmak istediğiniz yerleri yazmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir