Dünya’nın En Büyük 5 Uçağı

Created with Sketch.

Dünya’nın En Büyük 5 Uçağı

Dünya’nın ilk uçağının Orville ve Wilbur Wright kardeşler tarafından bulunduğunu hepimiz duymuşuzdur. Peki bu Wright kardeşler tarafından icat edilen bu ilk uçak tam göklerde uçan devasa bir metal yığını mıdır? Bunun tam aksine oldukça küçük boyutlarda olan ilk uçak, sadece 12 saniye boyunca uçabilmiş ve toplamda 120 metre yol kat etmeyi başarabilmiştir.

Wright kardeşlerin serüveni ile başlayan süreçte uçaklar gittikçe gelişmiş, teknoloji doğrultusunda oldukça büyük makineleri uçurmak mümkün hale gelmiştir.

Bu yazımızda sizin için birbirinden devasa uçakları derledik. Gördüğünüz zaman dilinizi yutacağınız, birbirinden büyük metal kütlelere göz atmaya ne dersiniz?

1.      Boeing 747-8

açık hava, uçak, hava taşıtı, yol içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Pek çok filmden, hikayeden ya da havacılık efsanesinden de aşina olduğumuz Boeing 747-8 dünyanın en büyük uçakları arasında yer alıyor. Kelimenin tam anlamıyla bir görenin dönüp tekrar bakacağı türden devasa bir uçak olan Boeing 747-8 tam olarak 68 metrelik bir kanat açıklığına sahip. 76 metre uzunluğunda olan Boeing 747-8’in boş durumdayken ağırlığı ise tam olarak 220 ton. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu uçak azımsanamayacak kadar büyük 😊 4 adet jet motoruna sahip olan Boeing 747-8 aynı zamanda Boeing ailesinin de en büyüğü sıfatını taşımaktadır.

2.      Airbus A380-800

açık hava, uçak, ulaşım, hava taşıtı içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Emirates tarafından kullanılan Airbus A380-800 oldukça ihtişamlı bir yolcu uçağı. Tek seferde 400-500 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Airbus A380-800, dezavantaj olarak her havalimanına iniş yapamıyor. Oldukça büyük olan bu devin iniş yapabilmesi için uygun bir pist gerekiyor. 79 metre kanat açıklığına, 72 metre uzunluğa sahip olan Airbus A380-800’in toplam ağırlığı ise 277 ton. Rakamlar ile de değerlendirildiğinde Airbus A380-800, en büyük yolcu uçağı sıfatını kapıyor.

3.      Antonov An-225 Mriya

açık hava, uçak, pist, havalimanı içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Dünya’nın en büyük uçağı denildiği zaman ilk sıralarda hemen akıllara gelmekte olan Antonov An-225 Mriya, kargo taşımacılığı için kullanılıyor. 88 metre kanat açıklığı, 84 metre uzunluğu ve 285 tonluk ağırlığı ile her piste iniş yapamıyor. Tekerlek sayısı oldukça fazla olan uçak, toplam 6 adet motordan güç alıyor. Görsel olarak oldukça ihtişamlı olan bu uçağı yerden bile fark etmek mümkün. Oldukça gürültülü olarak çalışmakta olan Antonov An-225 yüklemeyi ön bölümünden kabul ediyor. İlk uçuşunu ise 1988 yılında gerçekleştirmiştir.

4.      Boeing 747 Dreamlifter

uçak, açık hava, uçma, hava taşıtı içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Şekil olarak oldukça enteresan tasarlanmış olan Boeing 747 Dreamlifter, Boing 747 ailesinin kargo taşıyıcısı. Toplamda 4 adet üretilmiş olan bu uçak gövdesinin daha geniş olması sebebi ile fazla sayıda yük taşıyabiliyor. 64 metrelik kanat açıklığı, 71 metre uzunluğu ve 180 tonluk ağırlığı ile hafife alınmayacak kadar büyük bir uçaktır.

5.      Stratolaunch

açık hava, çayır, uçak, hava taşıtı içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Oldukça enteresan bir tasarıma sahip Stratolaunch adeta iki uçağın bir araya gelmesinden oluşmuş gibi bir görüntü içeriyor. Temel amacı alçak Dünya yörüngesine roket/uydu taşımak olan Stratolaunch tam olarak 117 metrelik bir kanat açıklığına sahip. Fırlatma rampası kullanılmadan roketin yörüngeye gönderilmesi amacı ile kullanılması planlanan Stratolaunch, ilk uçuşunu ise kısa süre önce başarıyla tamamladı. Yörüngeye kargoların bu uçak ile taşınmasının yakıt maliyeti noktasında da oldukça kar ettireceği düşünülmekte. Toplam 6 adet Boing 747 jet motoru ile güç bulan Stratolaunch, 73 metre uzunluğunda ve 226 tonluk bir ağırlığa sahip. Fırlatılması planlanan roketin iki gövdenin tam ortasına yerleştirilmesi planlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir