Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Created with Sketch.

Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Uçak biletlerini bazen çok uygun fiyatlara bulunabilirken bazen de alınamayacak kadar yüksek fiyatlara ulaştığını görüyoruz. Bu da herkesin aklına fiyatların hangi sebeplerden dolayı bu kadar arttığı veya düştüğü sorusunu getiriyor. Bilet fiyatlarının içinde birçok farklı ücret bulunmaktadır: genel ücret, vergiler ve havaalanı ücretleri, yakıt ücreti, verilecek hizmet bedeli, gıda, koltuk seçimi, bagaj vs.

Genellikle seçilen kaliteli ve standart havayollarının uçuş ve bilet politikalarına bakıldığında bilet fiyatlarında ki farklılık rahatlıkla seçilebilmektedir. Kaliteli ve standart havayollarında bilet fiyatları genel olarak paralel olarak hareket etmektedir. Ancak bu iki firmadan bir tanesi daha pahalıya mâl olmakta ve pahalıya mâl olan genellikle kaliteli olan değil standart havayolu firmasıdır. Bunun sebebi ise kaliteli havayolundan 150 TL’lik bir fiyata alınan biletin içerisinde yemek, koltuk seçimi, bagaj seçimi gibi ekstra hizmetler yer almasıdır. Ancak aynı fiyata standart hava yolu firmasından alınan biletin içerisinde aynı hizmetler bulunmamaktadır ve bu hizmetlerden yararlanmak için sizlerden ek ücret ödemeniz istenecektir. Bu ek ücretler ile de bilet fiyatı neredeyse iki katına kadar çıkabilmektedir.

Fiyatların değişimine yol açan başlıca nedenlere gelirsek ilk sıraya koltuk uygunluğu ve o uçuşa gösterilen talebi gösterebiliriz. Bazı güzergâhlarda olan uçuşların biletleri aylar öncesinden tükendiği durumlar olabilmektedir. Söz konusu uçuşun biletleri ilk satışa çıkarıldığında 80 TL’yken geriye bir koltuk kaldıysa fiyatı 300 TL ve hatta daha da üzerine kadar çıkabilmektedir.

Fiyatların belirlenmesinde uçuşa gösterilen ilginin yanı sıra diğer bir etken ise uçuşun bulunduğu tarihlerdir. Yılbaşı, yaz tatili, sömestr tatili, bayramlar uçuşların en yoğun ve en pahalı olduğu dönemlerdir. Kış aylarında da özellikle kayak merkezlerinin bulunduğu bölgeler, yaz aylarında ise sıcaklığın yoğun olduğu tatil beldeleri en yüksek bilet fiyatlarını görmektedir. Bu zamanlarda dâhil olmak üzere genel bir tabloya bakıldığında bilet fiyatını bileti hangi güne aldığınız hatta hangi gün aldığınız bile fiyatların değişmesinde büyük etken olabilmektedir.

Bazı araştırmacılara göre en ucuz uçak biletini salı akşam saatlerinde bulunduğu gözlemlenirken en pahalı uçak biletlerin cuma alınanlar ve hafta sonunu kapsayanlar olmaktadır. Hatta bazı uçuşlar var ki genel olarak havayolu firmaları tarafından iş seyahati yolculuğu yapan iş adamları tarafından kullanıldığı düşünülerek mimlenmiş ve fiyatlar ona göre arttırılmıştır. Son ana kalan biletler genel olarak düşük fiyatlı satılırken havayolu firmaları bu iş seyahati güzergâhlarının fiyatlarını düşürmek yerine arttırmayı tercih edebiliyorlar.

Ekonomi ve business sınıfı bulunan uçaklarda biletler de bu iki bölüm gibi bir perde ile farklılık göstermektedir. Daha konforlu, geniş servis hizmetlerine sahip olan business sınıf bölümünün fiyatları ekonomi bölümüne göre iki kat hatta daha fazla artış gösterebilmektedir.

Havayolu şirketlerinin rekabeti, bilet fiyatlarının düşmesine katkıda bulunan önemli bir faktördür. Ne kadar çok rekabet varsa, fiyatlarda önemli ölçüde azalmaktadır. Bu sadece belirli güzergahlar için değil tüm uçuşların fiyatlarını etkileyen bir durumdur. Havayolu firmalarının arasında bir fiyat rekabeti varsa, bu aynı şekilde yolcu rekabetinin de olduğu anlamına gelir; yani daha fazla insan belirli güzergâhta uçmak istemektedir. Bu insanlarda daha ucuz uçak biletleri için yarışıyor demektir. İnsanların bu yarışından dolayı rekabet içerisinde olan firmalar daha çok yolcuyu çekebilmek için fiyatlarını düşürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir